Bezpieczeństwo kont bibliotekarskich w Libra NET
Jako producent oprogramowania Libra NET zajmujemy się zapewnianiem bezpieczeństwa Państwa danych wprowadzonych do systemu.
Jednocześnie chcielibyśmy wesprzeć Państwa w zachowaniu najwyższego bezpieczeństwa podczas logowania się do systemu.
W tym artykule opisujemy:
- Zwykłe środki bezpieczeństwa (prewencja)
- Postępowanie w razie podejrzenia włamania
Zwykłe środki bezpieczeństwa (prewencja)
1. Każda osoba korzystająca z systemu Libra NET powinna mieć swoje, osobiste konto zabezpieczone indywidualnym hasłem. Używanie jednego konta przez wiele osób prowadzi do obniżenia bezpieczeństwa i może stanowić naruszenie przepisów RODO (w szczególności preambuła 85 oraz Artykuł 5).
Konta bibliotekarzy można utworzyć w module „Inne”, na karcie „Bibliotekarz” na dwa sposoby:
- Nadać uprawnienia istniejącemu czytelnikowi.
- Dodać zupełnie nowe konto.
2. Używanie bezpiecznych kont mailowych. Istotne jest również bezpieczeństwo konta mailowego, ponieważ poprzez e-mail można zmienić hasło (zresetować).
Z tego powodu zalecamy korzystanie z konta z bezpiecznym mailem, najlepiej zabezpieczonym uwierzytelnianiem dwuskładnikowym. Np. konto w Gmail zabezpieczone za pomocą Google Authenticator.
3. Zablokuj nieużywane konta biblioteczne. Po odejściu pracownika z biblioteki ważne jest, aby od razu dezaktywować jego konto i tym samym odebrać prawa do edycji danych zawartych w Librze NET.
Można to wykonać w module „Inne”, na karcie „Bibliotekarz” klikając w czerwoną ikonkę „Usuń uprawnienia” znajdującą się przy danym koncie.
Dokładamy wszelkich starań, aby zabezpieczyć Państwa dane przed nieuprawionym dostępem. Wprowadzając większą kontrolę przy zarządzaniu dostępami do Libry NET, wspierają nas Państwo w tym zadaniu.
4. Blokuj swój komputer. W codziennej pracy istotne jest by dbać od bezpieczeństwo swojego komputera. Komputer powinien być automatycznie blokowany, by uniemożliwić łatwy dostęp do zalogowanego konta. Można to zrobić w oknie „Ustawienia wygaszacza ekranu”.
Przy odchodzeniu od komputera można też wcisnąć na klawiaturze [Windows] + [L] („L” jak „lock”).
Zobacz też dalsze informacje o bezpieczeństwie Twojego komputera: Bezpieczeństwo i aktualizacja przeglądarki internetowej.
Postępowanie w razie podejrzenia włamania
Jeśli zauważą Państwo dziwne operacje w danych książek lub czytelników wykonanego kontem bibliotekarskim, to proszę zrobić tak:
-
Zmień hasło do swojego konta.
-
Zablokuj pozostałe konta (czyli odbierz im uprawnienia bibliotekarza).
-
Zgłoś nam problem w Strefie klienta. Unikaj zmian w programie do czasu naszej wstępnej diagnozy.
-
Na wszelki wypadek zmień hasło do konta e-mail (zależne od dostawcy np. Gmail, Onet, WP).
Dodatkowo, jeśli masz jedno, grupowe konto w bibliotece:
-
Jeśli nie było to zrobione wcześniej, to przygotuj bezpieczne konto e-mail, najlepiej zabezpieczonym uwierzytelnianiem dwuskładnikowym. Np. utwórz konto w Gmail zabezpieczone za pomocą Google Authenticator.
-
W Libra NET dodaj nowe konto indywidualne z nowym mailem (w module „Inne”, na karcie „Bibliotekarz”).
- Zaloguj się na nowe konto:
- Odbierz maila z linkiem rejestracji.
- Zarejestruj nowe konto.
- Zaloguj się utworzonym loginem i hasłem.
-
Upewnij się, że nowe konto działa poprawnie i usuń uprawnienia starego konta. Można to wykonać w module „Inne”, w zakładce „Bibliotekarz” klikając w czerwoną ikonkę „Usuń uprawnienia” znajdującą się przy danym koncie.