Bezpieczeństwo i aktualizacja przeglądarki internetowej
Bezpieczeństwo i aktualizacja przeglądarki internetowej
Niezwykle ważne jest, aby aktualizować przeglądarkę internetową i system operacyjny. Autorzy przeglądarek stale wprowadzają nowe ulepszenia zabezpieczeń, reagując na pojawiające się nowe zagrożenia, a także dodają nowe funkcje. Dlatego aktualizacje są ważne zarówno dla prawidłowego działania programu do obsługi biblioteki, jak i bezpieczeństwa (własnego oraz danych biblioteki).
Zalecanymi przez nas przeglądarkami internetowymi są Firefox, Google Chrome oraz Microsoft Edge. Niezależnie od Państwa wyboru, najważniejsze jest by regularnie aktualizować przeglądarkę. Należy również instalować aktualizacje systemu operacyjnego (np. Windows), to również wpływa na bezpieczeństwo.
Jeśli nie masz pewności jaką masz przeglądarkę zajrzyj na naszą stronę z informacją o przeglądarce i systemie.
Internet Explorer
Ostatnia znacząca zmiana IE została wydana w 2013 roku. Przeglądarka nie jest już w ogóle rozwijana przez Microsoft, a inne przeglądarki przeszły w tym czasie epokowe zmiany. Sam Microsoft rozwija nową przeglądarkę o nazwie Edge, dostępną nawet na niektórych starych systemach Windows a nawet na Linuksie i macOS.
Zalecamy jak najszybszą migrację na inną przeglądarkę. W 2022 roku będziemy bowiem musieli całkowicie zakończyć wsparcie dla Internet Explorer. Prawdopodobnie po wakacjach 2022 pojawią się nowe funkcje, których IE nie będzie już w stanie obsłużyć. Innymi słowy program dla bibliotek nie uruchomi się poprawnie w Internet Explorerze. Oczywiście dane będą na serwerze, ale trzeba będzie skorzystać z innej przeglądarki.
Windows XP i Vista
Nie zalecamy korzystania z systemu Windows XP – jest on uznawany za przestarzały i niebezpieczny. Proszę zwrócić uwagę, że Microsoft nie wspiera Windows XP już od 5 lat (a wersja XP ma już ponad 20 lat). Już od 2017 nie ma żadnych przeglądarek wydających aktualizacje na Windows XP. W świecie przeglądarek 5 lat to są całe wieki!
Wersję systemu Windows można sprawdzić wciskając na klawiaturze przyciski Windows + Pause.
Wsparcie dla Windows XP i Visty zostało oficjalne wycofane przez nas w drugiej połowie 2022 roku. Programy MOL NET+ i LibraNET mogą ostatecznie przestać się uruchamiać na tych systemach, a na początek niektóre nowe funkcje nie będą dostępne. W 2023 roku nie będziemy już testować oprogramowania na starych systemach.
Nowe oprogramowanie na starym komputerze
Najlepiej jak najszybciej przenieść się na komputer z nowszym Windowsem lub innym systemem. Przypominamy, że nasze programy są dostępne również na macOS i na darmowym systemie operacyjnym Linux. Można uruchamiać je nawet na tablecie, chociaż z dużym ekranem i klawiaturą (i myszką) na pewno jest wygodniej.
Czasem łatwiej jest kupić nowy komputer z zainstalowanym systemem, ale wiemy, że nie zawsze jest to możliwe. Zamiast starego Windows (jak XP czy Vista) można zainstalować darmowy system operacyjny tj. Linux (np. Linux Mint, ZorinOS, Ubuntu lub Debian). Przy instalacji i konfiguracji Linuksa może być przydatna pomoc serwisu komputerowego, ale niektóre edycje Linuksa są proste w użyciu i mają kreatory instalacji podobne do Windowsa. W szczególności Mint i ZorinOS to edycje Linuksa bardzo przypominające Windowsa.
Zainstalowanie nowego systemu na starym komputerze może nieco przedłużyć jego życie. Będzie można zainstalować nową przeglądarkę internetową i zwiększyć bezpieczeństwo danych biblioteki.
Poniżej zamieszczamy parę zrzutów ekranu z naszego programu MOL NET+ działającego na ZorinOS lite. ZorinOS to lekki system operacyjny, który wygląda podobnie do Windowsa i może być zainstalowany zamiast niego na starym komputerze. Do podstawowych aplikacji powinno wystarczyć nawet 2 GB RAM i procesor 2-rdzeniowy o prędkości 2.5 GHz. Dla porównania obecnie najtańsze komputery stacjonarne są sprzedawane z 8 GB RAM i z procesorami 4-wątkowymi o prędkości nawet 4 GHz.